Tansiyon ve Beslenme

tansiyon ve beslenmeHerkesin kendine göre bir yeme içme ve beslenme alışkanlığı bulunmaktadır. Özellikle tansiyon hastalarının bir takım noktalara özen göstermesi, kaliteli bir hayat yaşamaları açısından önem taşımaktadır. Tansiyon ve beslenme birbirleriyle bağlantılı iki önemli unsurdur ve bu konuda titizlik gösterilmesi gerekir. Her şeyden önce tuz eşiği konusuna önem verilmelidir. Çoğu insan genellikle sofraya oturduğunda yemeğin tadına bile bakmadan hemen tuz ekmeye başlar. Hiçbir insan tuzu doğuştan öğrenmemiştir. Bu zamanla kazanılan bir alışkanlıktır ve sağlık açısından zararlıdır. Bir insanın günlük tuz tüketme miktarı 3-4 gr olmalıdır. Bundan daha fazlası tansiyon çıkmasına neden olabilir. Tuz eşiğini düşürmek insanların elindedir. Bu oranı birden düşüremiyorsanız bile yavaş yavaş düşürebilirsiniz. Vücut yüksek doz alımına alıştığı gibi alçak doza da bir süre sonra alışacaktır. Aksi takdirde yüksek tansiyondan kaçış daha zor hale gelebilmektedir.

Günlük hayatımızda aldığımız çoğu besin maddesi ve yiyecek, farkında olmadığımız halde tuz içermektedir. Eğer tansiyon ve beslenme konusunda dikkat etmek istiyorsak, alıştığımız yiyecek ve içecekleri sınırlamak zorundayız. Bunlardan soda ve maden suları da tuz içeren besinler arasındadır. Tıpkı pirinçteki gibi tuz tadı almayız ancak bileşenlerinde tuz bulunur. Yemek yaparken, kullandığımız katkı maddeleri en çok tuz içeren ürünlerdir. Et ve tavuk suyu tabletleri, hazır çorbalar, soya sosu, çeşnili salata sosları, köfte harcı, beşamel sos ürünleri, her türlü cips ve çerez ürünü yüksek miktarda tuz içermektedir. Bunlara ek olarak, karbonatlı kabartma tozu yardımıyla yapılan bütün hamur işleri, konserve yiyecekler, turşu ürünleriyle salamura yaprak ve zeytin, tuzlu bisküvi ve krakerler, şalgam suyu da yine tuz içermektedir. Bu ürünler haricinde siyah çay, kahve, yeşil çay, alkol ve diz kapağı problemleri için alınan bazı ilaçlar da yine tansiyonun yükselmesine sebebiyet vermektedirler.

Yapılan birtakım araştırmalar sonucu günlük tuz tüketim miktarının 8-10 gr arasında olduğu ve hazır gıdalarla bu miktarın 15 grama kadar çıktığı görülmektedir. Hipertansiyon hastalığının tedavisinde günlük 6 gr altındaki tuz tüketimi yeterli olmaktadır. Halk arasında tansiyon yükselmesinde kullanılan sarımsak gibi alternatifler yerine bol su içimi ve uzanarak dinlenme yöntemi daha sağlıklıdır. Sarımsağa katılan tuzun yarardan çok zararı vardır. Tansiyon ve beslenme bu yüzden önem taşımaktadır. Tansiyonu düşürmeye yarayan ayran ise, hazır ürünlerden sağlanmamalıdır. Bu tür hazır ürünlerde tuz miktarı oldukça fazladır. Tansiyonun düşmesi sırasında soda ve maden suyu da tavsiye edilmektedir. Yüksek tansiyonu olan bir kişiye soda ve maden suyu verilmemelidir. Yüksek tansiyonu olan bir kişide amaç beyindeki basıncı düşürmektir. Bu da başın biraz daha yüksekte kalarak vücudun uzanmasını sağlamaktır. Bol miktarda su içmek tansiyonu düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bir bardak suyun içine sıkılan bir tam limonlu su da tavsiye edilmektedir.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor