Uykusuzluğa İyi Gelen Besinler Nedir?

Uykusuzluğa İyi Gelen Besinler Nedir?

Bedensel fonksiyonlarımızın sorunsuz çalışabilmesi için uyku düzenimizin olması gereklidir. Uyku doğal bir dinlenme çeşidi olduğundan asla ihmal edilmemelidir. Aşırı gürültülü mekân, yüksek ışık altındaki mekân, çok sıcak veya çok soğuk ortam gibi çevresel faktörlerin yanı sıra açlık veya tokluk, stres ve depresyon yaşandığı zaman uyku düzenimiz bozulabilir. Gün içinde aşırı tüketilen çay, kahve, sigara ve antidepresan ilaçlar da uykusuzluğa neden olan etkenlerdir. Uykusuzluk veya kalitesiz uyku sadece gün içinde sosyal yaşantımızı etkilemez, aynı zamanda birçok hastalığa da neden olabilir. Özellikle uyurken vücudumuzda melatonin hormonu salgılanır. Bu hormonun vücudumuza faydası çok fazladır. Sabah dinç uyanıyorsak ve kendimizi gün içinde zinde hissediyorsak, kaliteli bir uyku düzenimiz var demektir.

Uykusuzluğa iyi gelen besinler ve uykusuzluğa karşı yapılabilecek en kolay yöntem ilaç almak gibi görünse de tavsiye edilen bir yöntem değildir. Çünkü ilaç almak kısa vadede çözüm getirir. İlerde uykusuzluk tamamen çözülmez, böylece gereksiz yere alınan ilaçlar da bağışıklık sistemini etkiler ve başka sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden ilaç kullanmayı en son yöntem olarak görmeliyiz. Bu konudaki uzmanların tavsiyeleri; gün içinde yapılan ve yorucu olmayan spor, yatak odasının temiz ve havalandırılmış olması, düzenli ve sağlıklı beslenme olarak sıralayabiliriz. Bu tavsiyeler içerisinde beslenmenin payı büyüktür. Gece geç saatlerde alınan besinler uyku kaçırdığı gibi mide ve bağırsak hastalıklarına yol açabilir. Bu kurala dikkat edildiği müddetçe alınan bazı besinler daha rahat uyumamızı sağlar.

Kaliteli bir uyku için tavsiye edilen besinler sayıca çok fazla miktardadır. Bu yüzden uykusuzluğa iyi gelen besinler ve en etkili olanları şu şekilde;

Papatya Çayı: Genelde sakinleştirici etkisi bilinir ama uykusuzluğa karşı çok faydalıdır.

Süt: Yatmadan önce ılık içilirse, rahat bir uyku sağlar.

Bal: Özellikle bitki çayına veya süte karıştırılırsa, etkisini çabuk gösterir.

Muz: Yenildiği takdirde kasları gevşetir ve daha rahat uykuya dalmanızı sağlar.

Patates: İçerdiği tripofan mide asidini düşürür ve daha rahat sindirim sağlar. Uykuya yardımcıdır.

Bitter Çikolata: İçerdiği magnezyum sayesinde uykusuzluğa karşı etkilidir.

Yulaf: Akşam yemeğinde tüketilirse, gece uyumaya yardımcı olur.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor