Vücuttaki Ödemi Engellemenin Yolları

Ödem Vücuttan Nasıl Atılır ?Ödem vücutta biriken fazla miktarda suyun dışarı atılamaması ile oluşan, hücre içindeki fazla sıvının hücre dışında ve dokuların arasında birikerek şişlik oluşmasına neden olan ve ciltte fark edilir bir etki oluşturan bir sorundur. Bu sorunun oluşmasında vücuda giren su ve tuz miktarının seviyesi belirleyici rol oynamaktadır. Bu miktarlar arttığında vücutta su birikimi ve ödem oluşurken, çeşitli bölgelerde fark edilir şişlikler gözlemlenir. Ödem oluşumuna sebebiyet veren belirli bir hastalık yoksa o halde bunun oluşum sebebi çok tuz ya da tuzlu yemeklerin tüketimi, az su içilmesi, uzun süreli ayakta durma, yorgunluk, fazla miktarda karbonhidratlı besin tüketme olabilir. Ayrıca gebelik dönemi kadınlarda da ödem oluşumunun gözlenmesi oldukça muhtemeldir. Ayrıca kullanılan birtakım ilaçlar, tansiyon ve romatizma ilaçları da ödem oluşumunu tetikleyebilmektedir.
Ödem oluşumu vücutta bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu hastalıklar kalp ve damar hastalıkları, hormonal bozukluklar, karaciğer hastalıkları ve farklı alerji çeşitleri olarak örneklendirilebilir. Hayati öneme sahip böylesi bir durumda oldukça dikkatli olunması ve gerekenlerin yerine getirilmesi lazımdır. Ödemin oluşma nedenlerinin ötesinde birtakım tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Kendinizde ve yaşam şeklinizde uygulayabileceğiniz basit fakat etkili değişikliklerle ödem oluşumunun önüne geçerek veya oluşan ödemin ortadan kalkmasını sağlayarak muhtemel sağlık problemlerini çözebilirsiniz. Bunun için yapılması gerekenler öncelikle yeme içme alışkanlıklarının değiştirilmesiyle başlamaktadır.
Vücutta oluşan ödemin engellenmesi, tekrardan oluşmasının önüne geçilmesi ve hiç oluşmamasının sağlanması için öncelikle günlük vücuda alınan su miktarı artırılmalıdır. Su vücudumuz için hayati bir öneme sahiptir. Birçok hastalıkta ve sağlık probleminde olduğu gibi ödem oluşumunda da su tüketimi oldukça elzemdir. İkinci olarak tuz ve tuzlu ürünlerin tüketim miktarı bir hayli düşürülmelidir. Bu dokular arasında ve cilt altında su tutulmasını engellemeye yöneliktir. Ayrıca sigara ve alkolden uzak durulmalı, hazır gıdalardan ve soslardan mümkün olduğunca kaçınılmalı, sodyum içeriği yüksek besinler ihtiyatla yenmelidir. Bunlara ek olarak, sodyumla zıt yönde çalışan potasyum miktarı artırılarak da ödem oluşumu engellenebilir. Düzenli fiziksel aktiviteyle de, terleme yoluyla vücuttan su ve tuz kaybı oluştuğundan ödem oluşumu önlenebilir.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor