Yağ Yakma Yöntemleri

Sağlıklı kilo verebilmek için, kas kaybının önüne geçilmeli ve yağları doğru bir şekilde yakmak gereklidir.Sağlıklı bir metabolizma için öncelikle vücutta biriken yağlardan kurtulmalı ve kas oranı artmalıdır. Yağ oranı ne kadar az olursa, hastalıklara da daha az yakalanırız. Yiyeceklerle birlikte alınan ve vücutta var olan yağların çeşitli egzersiz ve diyet programlarıyla vücuttan atılmasına veya kas dokusuna çevrilmesine yağ yakma denir. Yağ yakma yöntemleri nedir? Hızlı çalışan bir metabolizmada yağ yakımı fazla olduğundan kilo verme gerçekleşir. Vücut ihtiyaç duyduğu enerji miktarını bulamazsa, yağ yakmaya başlar. Metabolizması ağır kişilerde ise yağ birikimi artar ve kilo alırlar.

Vücuda fazla alınan enerji yağ olarak depolanır. Öncelikle depolanan yağı yakmak için vücuda alınan enerjinin azaltılması gerekir. Ancak bu durum vücudun yağ yakması için tek başına yeterli değildir.Bu yüzden birçok insan düşük kalorili besinleri tüketmesine rağmen kilo veremez. Kilo vermek ve yağlardan kurtulmak için vücudumuzu iyi tanımalıyız ve kendimize uygun olan kilo verme yöntemini denemeliyiz. Piyasada dolaşan yağ yakıcı ilaçlar veya kürler yerine herkesin bildiği yöntemlerle bunu gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Yağ yakma yöntemine ek olarak:

Akşam yemeği erken yenmeli ve asla gece yemek yenmemelidir.

Yemeklerin kalorisinin çoğu suyundadır. Nohut, kuru fasulye gibi yemeklerin sadece tanelerini tüketin.

Yemek yerken yavaşça ve iyi çiğneyerek yutun. Böylelikle midenin beyne doyma sinyallerini göndermesi için gereken süre sağlanır.

Egzersiz yapmak yağları yakmada çok etkilidir. Örneğin; aerobik, pilates, ağırlık kaldırma, body building. Çok yağ yakmak için kasları çalıştırmak gerekir.

Lifler; toksinleri atar, tok tutar ve yağların emilimini de azaltır.

Asla öğün atlamayın. Öğün atlarsanız, vücudunuz fazla kalori yakmamak için metabolizmayı yavaşlatır.

Çay ve kahve tüketmek, metabolizma hızını artırır. Böylelikle yağ yakımı da hızlanır.

Su tüketmeyi ihmal etmeyin. Daha hızlı yağ yakmak için günlük en az 2 litre su içilmelidir.

Gün içerisinde hareketli olmak çok önemlidir. Ev işlerini yaparken bile yağ yakmak mümkündür.

YAĞ YAKTIRAN YİYECEKLER NEDİR?

Yeşil çay: Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Ayrıca yeşil çay karaciğerin daha fazla yağ yakmasına etki eder.

Yumurta: Protein yönünden zengin olan yumurta, kasları güçlendirir. Ayrıca tokluk hissi verdiği için vücutta yağ yakımı hızlanır.

Yoğurt: İçeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde vücut ihtiyacı olan enerjiyi sağlar ve aynı zamanda metabolizma da hızlanarak yağ yakımı artar.

Arpa, yulaf: Lifli gıdalardan olan arpa ve yulaf, düşük kalorili olduğundan sindirimi sırasında daha çok enerji harcanır. Özellikle göbek yağlarına karşı çok etkilidir.

Sirke: Etkili bir yağ yakıcı olduğu bilinen sirke, süt veya sodayla tüketilmesi önerilir.

Greyfurt: C vitamini yönünden zengin olduğu için hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Ayrıca yağ yakmada çok etkili olduğu için daha hızlı zayıflamayı sağlar.

Elma, armut, ayva: Bu meyvelerin içerdiği flavonoid, iyi bir yağ parçalayıcıdır.

Baharatlar: Yağ yakma yöntemlerinin bileşenlerinin içine alabileceğimiz Zencefil, pul biber, tarçın ve köri metabolizmayı hızlandıran baharatlardır. Çorbaya atılan acı biber daha hızlı doygunluk verir ve uzun süre tok kalmanızı sağlar. Kekiğin, kolesterol düşürücü ve yağ yakıcı etkisi vardır. Biberiye dolaşım sistemini uyarır ve metabolizmayı hızlandırır.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor