Yanlış Alışveriş Obeziteye Yol Açıyor

hazır gıdalar ve obezite

Günümüzde hazır gıdaların zararları konusunda bilinçlilik sürekli artmaktadır. İçerdikleri şeker, koruyucu maddeler, aroma vericiler ve daha pek çok kimyasal bu gıdaların obeziteye ve kansere davet çıkarmasını sağlıyor. Ancak bu zararlara rağmen alışveriş raflarınki cazibeleriyle satın alınmayı başarabiliyorlar.

HAZIR GIDA VE OBEZİTE

Bir alışveriş merkezine gittiğinizde yapılabilecek en doğru davranış abur cubur reyonlarına uğramamaktır. Çünkü bu reyonlarda çok sayıda hazır yiyecek bulunuyor ve kişiyi sepeti bunlarla doldurmaya itiyorlar. Ambalajlarının da alıcılıklarını artırmak için tasarlanmış olması o reyonlara girdiğinizde hiçbir şey almadan çıkmayı zorlaştırıyor. Özellikle yanınızda çocuğunuz varsa, onun da ısrarlarıyla birlikte sepetinizi abur cubur ile doluveriyor. Uzman diyetisyenlere göre bu şekilde yapılan yanlış alışveriş obeziteye yol açıyor. Alışverişte aldığınız bütün abur cuburları dolabınıza koyuyorsunuz ve ne zaman oradan geçseniz, ne zaman televizyon başına otursanız bunlardan yiyorsunuz. Bu gıdalar lezzetli de olduğu için bir yerden sonra bu bir alışkanlığı dönüşüyor ve çok fazla hazır gıda tüketmeye başlıyorsunuz. Ancak bunlar çok yüksek kalorili gıdalar, buna rağmen besin kaliteleri düşük. Sonuç olarak kötü beslenerek kilo alabiliyorsunuz ve hatta sonuç obeziteye kadar varabiliyor. Özellikle çocuklar bu gıdaların etkilerine karşı daha hassaslar. Abur cuburlar onları daha çok cezbediyor. Bir de siz sürekli abur cubur alıp, dolabı bunlarla doldurursanız çocuğun buna karşı koyması daha da zorlaşıyor. Bu şekilde obezleşiyorlar. Ayrıca bu gıdalar kansere de davetiye çıkarıyor. Abur cuburları içerisindeki koruyucu maddeler, ve aroma vericiler kimyasal ürünlerdir ve sağlığımız için zararlıdır. Pek çok abur cuburun içinde yüksek oranda şeker bulunuyor ve şekerin kanserden aşırı kilo alımına kadar pek çok zararı var.

Günümüzde tüm bunlardan kaçınmak oldukça zor hale gelmiştir. Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri bu ürünlerin satıldığı reyonlardan uzak durmaktır. Çocuğunuzu da böyle ürünlerden uzak durması konusunda bilinçlendirmelisiniz.  Yoksa verdiğiniz harçlıklar böyle ürünlere harcanacak ve sonuçta çocuğunuz sağlıksız bir şekilde kilo alacaktır. Hazır gıdaların zararlarını unutmayın, elinizden geldiğince bu ürünlerden uzak durun ve çocuklarınızı da bu konuda eğitin.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)

Bu Makaleyi Paylaşarak Çevrinizdekilerinde Bilgilenmesini İster Misiniz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere dyt.isinsayin@gmail.com mail adresimizden yada 0552 214 06 69 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor